Korzyści INSCYD

INSCYD wprowadza oprogramowanie POWER PERFORMANCE DECODER

Vo2max – wielkość silnika

Od sprintów pływackich po 90-minutowe mecze piłki nożnej, maksymalna wydolność aerobowa (VO2max) jest najważniejszym wskaźnikiem wydajności, któremu należy się przyjrzeć. VO2max nie jest ograniczone tylko przez czysty talent fizyczny, ale jest również zdolny zmieniać swoją wartość poprzez trening, dlatego należy go regularnie monitorować. Kiedy zaczynasz program treningowy z CYCLO TRENER, INSCYD przetestuje Twoje VO2max i zaplanujemy w ten sposób trening, aby możliwie zwiększyć parametr, ale nie tylko. Dzięki naszemu oprogramowaniu pomiaru wydajności możemy również:

 • Porównać wpływ treningów o wysokiej intensywności i treningów wytrzymałościowych na VO2max.
 • Ocenić wpływ strategii żywieniowych na zwiększenie VO2max.
 • Zrozumieć wpływ VO2max na utlenianie tłuszczów i spalanie węglowodanów.

VLamax – tajna broń elitarnych trenerów

Na VLamax można spojrzeć z dwóch różnych stron. Z jednej strony niski poziom VLamax zwiększyłby próg beztlenowy, spalanie tłuszczu i skróciłby czas regeneracji po ciężkim wysiłku.

Z drugiej strony, wysoki VLamax zwiększa moc dostępną do ataków, sprintów i krótkich wysiłków. Zdolność beztlenowa może w rzeczywistości decydować o wygranej lub przegranej wyścigu: ostatnie okrążenie, ostatni sprint, ostatni pchnięcie – o wszystkich decyduje siła glikolityczna.

VLamax to najważniejszy wskaźnik, na którym powinieneś się skupić i zgodnie z nim trenować. Być może nigdy o nim nie słyszałeś, ponieważ do zeszłego roku był używany tylko przez profesjonalne drużyny i federacje narodowe. Ale teraz jego zalety są dostępne dla wszystkich i możesz wreszcie zacząć łączyć wszystkie punkty, które składają się na twoje wyniki: metryki, adaptacje treningowe, prognozy wyścigów…

Nie trać czasu na treningi w niewłaściwy sposób. Przetestuj z CYCLO TRENER oraz INSCYD – Twój VLamax i dostosuj swoje szkolenie do aktualnego wskaźnika wydajności.

Oto co Dan Lorang, trener mistrza świata IRONMAN Jana Frodeno mówi o VLamax:

“You really know what to work on if you know the VLamax”

— DAN LORANG – HIGH PERFORMANCE COACH OF IRONMAN WORLD CHAMPION JAN FRODENO

CYCLO TRENER, INSCYD może pomóc w stworzeniu programu szkoleniowego dostosowanego do poprawy tego cennego wskaźnika wydajności oraz zoptymalizować:

 • Spalanie tłuszczu
 • Oszczędność węglowodanów
 • Próg beztlenowy (moc FTP)
 • Zdolność do regeneracji po ciężkich wysiłkach
 • Wydajność w sprincie

Próg beztlenowy – Anaerobic Threshold

Powszechnie wiadomo i przyjmuje się, że istnieje krytyczna intensywność (lub moc) jako najwyższa intensywność, która pozwala na „stan ustalony” tzw. steady state w metabolizmie. Ludzie nazywają to progiem beztlenowym, mocą krytyczną lub prędkością. Każdy wie, że istnieje i każdy chce go zwiększyć.

Powszechnie stosowane metody określania progu beztlenowego opierają się na wynikach empirycznych w określonej populacji. Ale to doprowadziło do wielu nieporozumień dotyczących progu beztlenowego i ograniczyło jego ocenę do niektórych niespecyficznych protokołów. Najbardziej znaczącym niedociągnięciem w empirycznym określaniu progu beztlenowego jest to, że nie zapewnia on wglądu w przyczyny, dla których próg beztlenowy jest tym, czym on jest.

Sprawdzając próg beztlenowy z CYCLO TRENER oraz INSCYD, zostaniesz przetestowany zgodnie z jego główną definicją: maksymalna intensywność, przy której spalanie mleczanu jest równe produkcji mleczanu. Te testy przyniosą korzyści, ponieważ pozwolą lepiej zrozumieć własną wydajność. Dokładniej będziesz znał:

 • Wpływ wskaźników fizjologicznych na próg beztlenowy.
 • Zmniejszenie błędu standardowego dla określania progu beztlenowego do <3%.
 • Wzmocnienie progu beztlenowego, poprawiając pojedynczy wskaźnik wydajności.

Gromadzenie mleczanu & regeneracja

W dyscyplinach z pracą w interwałach, takich jak jazda na rowerze lub piłka nożna, powtarzające się wysiłki o dużej intensywności są nieuniknione.

Każdy sprint i atak będzie skutkować gromadzeniem się mleczanu. Intensywność i czas w którym sportowiec jest w stanie się zregenerować po tych wysiłkach, są absolutnie kluczowe.

Możliwość wykorzystania mleczanu jako paliwa i faktycznego wykorzystania go do optymalizacji wyników jest absolutnie kluczowa w sportach o wysokiej intensywności. Ten rodzaju umiejętności jest bardzo łatwy do trenowania, a dzięki CYCLO TRENER oraz INSCYD możesz zacząć naprawdę trenować i zobaczyć realne korzyści w bardzo krótkim czasie.

Spalanie tłuszczu

Spalanie tłuszczu to wąskie gardło wytrzymałościowe w sportach takich jak bieganie i triathlon. Dzięki INSCYD i CYCLO TRENER jesteśmy w stanie mierzyć i śledzić tę metrykę za pomocą oprogramowania – dzięki czemu możesz tworzyć strategie zwiększające wydatek energetyczny z tłuszczu, a tym samym poprawiające wydajność.

Czemu?

Szybkości spalania tłuszczu to wysoce indywidualne wskaźniki.

Dokładne zrozumienie spalania tłuszczu jest kluczowe w sportach wytrzymałościowych. Istotne różnice obserwuje się zarówno między różnymi sportowcami, jak i między różnymi stanami treningu u tych samych sportowców w różnym czasie.

Znajomość strefy FatMax pozwala na najbardziej efektywne trenowanie spalania tłuszczu.

Spalanie węglowodanów

Ważne jest również, aby dokładnie zrozumieć, ile węglowodanów spalasz podczas ćwiczeń. Dzięki temu możesz znaleźć idealny poziom paliwa do treningów i wyścigów, który jednocześnie poprawi Twoje wyniki.

Paliwo do działania:

 • Skoncentruj się na spalaniu węglowodanów i przygotuj dostosowane plany żywieniowe.
 • Perfekcyjne spożycie węglowodanów jest do wytrenowania, ale proces należy praktykować
 • Dostosuj tempo i zaplanuj strategię przyjmowania paliwa, aby uniknąć wyczerpania podczas treningu lub zawodów.

Konwencjonalna ocena spalania węglowodanów oparta na analizie gazów ma istotne ograniczenia. Nie tylko są one testami laboratoryjnymi, ale wpływa na nie również stan odżywiania. Badania naukowe wykazały, że zaniedbanie pomiarów mleczanu przy ocenie spalania węglowodanów z wymiany gazowej jest mylące.

Korzystając z oprogramowania CYCLO TRENER i INSCYD, możesz porównać swoją produkcję mleczanu i porównać ją ze spalaniem węglowodanów. Jedynym sposobem produkcji mleczanu jest rozkład węglowodanów, dlatego produkcja mleczanu jest bezpośrednio związana ze spalaniem węglowodanów.

Sprawdź, gdzie te wskaźniki mają znaczenie: na torze, podczas podjazdu czy w terenie.

Inscyd

Założone w 2017 roku INSCYD jest wiodącym oprogramowaniem naukowym, używanym przez czołowe federacje w dyscyplinach: kolarstwo, triathlon, pływanie, łyżwiarstwo szybkie oraz sporty zespołowe. INSCYD został nazwany „doskonałym rozwiązaniem pozwalającym zrozumieć, jak trening wpływa na adaptację określonych systemów fizjologicznych” przez Dennisa Sandiga z Niemieckiej Federacji Triathlonu. INSCYD oferuje trenerom i właścicielom laboratoriów oprogramowanie do testowania mocy, testowania mleczanu oraz wykonywania testów laboratoryjnych.