FAQ

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Czy do rozpoczęcia współpracy potrzebne są badania wydolnościowe?

Nie są obligatoryjne, natomiast jeżeli zostały już wcześniej wykonane, to zostaną poddane ponownej analizie.

Czy do rozpoczęcia współpracy jest potrzebny miernik mocy?

Posiadanie miernika mocy jest wysoce zalecane przynajmniej w jednym z rowerów (szosowy, góral, przełaj/gravel). W przypadku braku miernika mocy trening będzie oparty na klasyfikacji odczuwalnego wysiłku oraz tętnie. Szczególnie w pierwszych latach treningu kolarskiego dobrze wykształcić własne odczucie i skalę wysiłku oraz reakcję organizmu (tętna) na wykonaną pracę.

Co w przypadku kiedy przyczyny losowe uniemożliwiają wykonanie treningu?

Jeżeli nie możesz wykonać treningu, napisz do trenera. Z reguły odpowiadamy bardzo szybko tego samego dnia na komunikatorach. Trener przeprowadzi korektę w planie lub zastosuje trening alternatywny.

Kiedy najlepiej rozpocząć współpracę z trenerem?

Najlepszy moment to zwykle przełom listopada oraz grudnia, czasami wcześniej. Jeżeli odpocząłeś już od roweru i jesteś głodny treningów, po okresie roztrenowania możemy zaczynać. Nie mniej, jeżeli chce dołączyć w innym okresie, nie będzie to stanowiło przeszkody. Trener zapozna się z Twoją historią treningową i zastosuje odpowiedni kroki, aby poprawić Twoją kondycję oraz formę sportową.

W jaki sposób będą sprawdzane moje postępy?

Na podstawie testów terenowych lub badań wydolnościowych. Kierujemy się zasadą, że wpierw profilujemy zawodnika, określamy jego fenotyp kolarski, balans pomiędzy wkładem tlenowym oraz beztlenowym, czy specyfiką imprez docelowych. Korzystamy również z PMC (performance management chart) systemu zarządzania i planowania wydajności.

Czy bez zgrupowania zimowego osiągnę równą i stabilną formę?

Wyjazd do ciepłego miejsca w środku zimy z pewnością wiele ułatwia w przygotowaniach kolarza. Nie mniej uważamy z naszego doświadczenia, że zawodnicy trenujący w zimniejszych obszarach, również są w stanie osiągnąć równą i stabilną formę w sezonie letnim, startowym.

Jaki jestem w stanie zrobić progres na ftp w ciągu roku?

Ocena mocy progowej (FTP) to tylko jeden z aspektów kolarskiej wydajności. Jest wiele czynników, które będą wpływały na to, jak szybko będziesz poprawiał właśnie ten parametr oraz to, w jaki sposób będzie walidowana moc na FTP. Nie mniej uważamy, że średni progres na rok wynosi ok. 30-40W przy bezpiecznej metodyce treningowej ograniczającej ryzyko wystąpienia przetrenowania czy kontuzji.

Jak często analizowane są treningi?

Zawsze przy każdym planowaniu nowego mikrocyklu (co 7 dni) oraz jeżeli wymaga tego sytuacja lub na prośbę zawodnika.

Czy konieczne są badania krwi?

Zalecamy wykonać badania krwi przynajmniej 3-4 x w ciągu roku.